پارچه روفرشی

روفرشی پارچه ای ضخیم(قالی مانند) که بر روی قالی اتاق پهن میکنند. روفرشی فرش را از نور آفتاب و پاخوردگی حفظ کرده ویا در پوشاندن عیب قالی موثر است. روفرشی یا زیر سفره از آن دسته از پارچه هایی است که تقریبا در خانه همه ایرانی ها یافت می شود. این پارچه های بسیار ضخیم، در واقع یکی از ضروریات لازم برای تمام خانه ها به ویژه خانه هایی است که کودک خردسال دارند .

کاربرد روفرشی:

تمیز بودن خانه از جمله کارهایی است که ذهن یک خانم خانه دار را به‌خود مشغول می‌کند . قسمت عمده ای از وقت خانم خانه در خانه به همین امراختصاص می یابد. حال با به دنیا آمدن فرزندان این قسمت از مشغولیت ذهنی خانم‌ها شکل جدیدی به‌خود می‌گیرد. دارودادن، غذاخوردن، بازی‌ کردن و همگی فعالیت‌هایی هستند که خانم خانه با آنها سر‌و‌کار دارد . نخستین جایی که خانم خانه نگران کثیف شدن آن است فرش‌ها هستند .

چرا که انواع لک‌ها از روی فرش‌ به آسانی پاک نمی‌شوند و شستن مدام فرش علاوه بر هزینه بربودن باعث خرابی فرش نیز میشود. ما دراینجا برای شما خانم های نکته بین و تمییز که در امرنظافت حساس و دقیق هستید  و برای اینکه فرش(قالی) خانه شما از شبیخون دست‌های آغشته به ماکارونی و سوپ کودک‌ دلبندتان در امان باشد یک پیشنهاد مناسب داریم.روفرشی گزینه مناسبی است که اغلب بچه‌دارها برای فرار از امر و نهی فرزندانشان از فعالیت‌های منحصر به فرد کودکانه، از آن استفاده میکنند.

برای تمیز ماندن فرش تا حد امکان و در زمان هایی که مهمان ندارید روی آن را با روفرشی بپوشانید.

روفرشی دورو:

معمولا بافت پارچه های روفرشی به گونه ای است که از هر دو طرف آن بتوان استفاده کرد؛ به عبارت دیگر بصورت دو رو  و به روش تاری-پودی بافته می شود.کارخانه های نساجی برای بافت رو فرشی معمولا از نخ پنبه ای Ne-20.2 برای تار و نخ اکریلیک Nm-6 برای پود استفاده می کنند. چنانچه در تولید روفرشی از نخ های با کیفیت بالا استفاده می شود، منسوج تولید شده به عنوان رو تختی یا روفرشی مورد استفاده قرار می گیرد . در صورتی که از نخ های با کیفیت پایین استفاده شود، منسوج تولید شده بیشتر به عنوان زیر انداز مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید روفرشی 

روفرشی ها در طرح ها و رنگ های متنوعی بافته می شوند. برای ایجاد این طرح های متنوع، از ماشین آلات بافندگی خاصی به نام ماشین های راپیری استفاده می شود .این ماشین ها مجهز به سیستم ژاکارد میباشند. به این ترتیب تولید روفرشی با طرح های متنوع و پیچیده توسط این ماشین ها امکان پذیر می باشد.

فزآیند تولید روفرشی :

مراحل تولید روفرشی، شامل چله پیچی، بافندگی، دور دوزی و بسته بندی است.

مرحله اول تولید پارچه های روفرشی، چله پیچی نام دارد. در این مرحله نخ بصورت چله در آمده و سپس آنها را در ماشین بافندگی قرار می دهند.پس از این که نخ های تار از سیستم های کنترل نخ تار عبور دادند، روی غلطک پارچه پیچیده می شوند ور در این حالت آماده بافت می شوند.طراحی نخ چله نیز روی ماشین صورت می گیرد براساس طرح داده شده نخ های تار را از میل میلک ها عبور می دهند. وقتی که نخ های پود براساس طرح در جای خود قرار گرفت کار بافت شروع می شود.وقتی که یک پارتی بافته شد، پارچه روفرشی بافته شده، براساس اندازه هایی که معمولا ۲*۳ می باشد دور دوزی می شود. سپس به قسمت کنترل و بسته بندی وارد می شود. پس از اینکه پند تخته را در یک پلاستیک جای دادند، به قسمت انبار منتقل می شوند.

معرفی انواع روفرشی:

۱روفرشی کلاسیک: این نوع روفرشی شامل طرح های خشتی، افشان، لچک و ترنج و میباشد که بدلیل ضخامت کمتر مناسب حمل جهت زیرانداز در سفر و گردش است.

۲روفرشی مدرن: این نوع روفرشی برای منازل و دکوراسیون های مدرن مناسب می باشد .این روفرشی  بیشتر از الیاف شانل (مخمل) تولید شده و زیبایی چشم گیری دارد. بعضی از این روفرشی ها دو روبوده و در صورت آلوده شدن یک طرف آن می توان از طرف دیگر آنها استفاده کرد.

۳روفرشی مدرن ابریشمی : این نوع روفرشی  یکی از طرح های روفرشی مدرن به شمار می آید. این روفرشی از الیاف مصنوعی ابریشم بافته شده و به  لحاظ لطافت و شفافیت نخ، زیبایی خاصی به روفرشی می دهد.

مزایا: افرادی که حساسیت بالایی به پرز فرش دارند روفرشی بافته شده با نخ ابریشم مصنوعی به واسطه بدون پرز بودن  انتخاب مناسبی است.

۴-روفرشی مدرن ترک کشدار: این نوع روفرشی یکی دیگر از طرح های روفرشی مدرن و ساخت کشور ترکیه می باشد.

09136092155

esfahantextile.ir@