آشنایی با صنعت فاستونی و تولید پشم
با توجه به منطقه بندی پشم از نظر تجارت انواع پشم های موجود که به میزان زیادی وجود دارند، به صورت زیر طبقه بندی می گردند:
پشم مرینوس
پشمهای دورگه : ظریف، متوسط و ضخیم
بشمهای قالی بافی

در این طبقه بندی پشم های درجه بندی شده زیادی قرار می گیرند. به طور عام گفته می شود که پشم مرینوس دارای الیافی ظریف و کوتاه می باشند، در حالی که پشم های قالی بافی بلند و ضخیم هستند. پشم های حاصل از گوسفندان دورگه در حد فاصل بین این دو قرار می گیرند.

کشورهای تولید کننده پشم از نظر تولیدات منسوجات فاستونی:
از نظر کشور انگلستان بهترین نوع پشم مناسب برای صنایع فاستونی، در کشورهای استرالیاء نیوزلند، آفریقای جنوبی و آمریکای جنوبی و به طور کلی کلیه کشورهای نیم کره جنوبی، تولید می گردند. در کشور استرالیا مقادیر زیادی پشم نوع بوتانی (ناحیه ای در جنوب استرالیا) و پشم های دو رگه که برای صنایع فاستونی بسیار مناسب است و هم چنین انواع پشم های دیگر مناسب برای سایر صنایع پشمی، تولید می شود. در حقیقت بیش از هر کشور دیگر در جهان، در استرالیا پشم تولید می گردد که این مقدار حدود یک سوم تولید جهان است.
بیشتر گوسفندان کشور نیوزلند از نوع دورگه بوده که برای مصارف پشم و گوشت پرورش شوند. با این وجود پشم این گوسفندان که از نوعی با طول متوسط و ظریف می باشند، که برای صنایع فاستونی به کار می رود. حدود ۹۷ درصد کل محصول پشم نیوزلند جزو پشم های خوب برای البسه پشمی ضخیم به شمار می روند. بیشترین پرورش گوسفندان در نیوزلند در سواحل شرقی کشور و مناطق خشک تر صورت می پذیرد. کشور نیوزلند پس از روسیه سومین کشور از نظر تولید پشم در جهان بوده و پس از استرالیا از نظر صادرات پشم در درجه دوم قرار گرفته است. نیوزلند بزرگترین تولید کننده و صادر کننده پشم گوسفندان دورگه برای منسوجات پشمی می باشد.
گرچه تمام پشم های فوق الذکر به مصرف صنایع فاستونی نمی رسید، اما باید در انتخاب پشم برای این منظور نیز دقت کافی نمود زیرا معمولا پشم مورد نیاز برای فاستونی باید پشم یک ساله باشد. در برخی از کشورها، به دلایل اقتصادی، پشم گوسفندان در فواصل کمتر از یکسال چیده می شود. به علاوه در بازارهای فروش پشم، نیز پشم گوسفندان ذبح شده نیز وجود دارد. طول الیاف پشم در مورد گوسفندان ذبح شده بستگی به فاصله میان آخرین زمان چیدن پشم و زمان کشتار این گوسفندان دارد که می تواند در هر زمانی از سال این کشتار انجام شود. طول الیاف پشم یکی از عوامل تعیین کننده است که آیا پشم مزبور برای صنایع فاستونی اعم از روش اروپایی یا انگلیسی مناسب بوده یا اینکه بایستی برای صنایع پشمی مورد استفاده قرار گیرد.

انواع پشم
انواع گوسفندان در جهان را می توان به چهار دسته زیر که بستگی به موارد استفاده آنها دارد، تقسیم بندی نمود:
١- گوسفندان نژاد پشمی
۲- گوسفندان نژاد گوشتی
۳- گوسفندان دو منظوره
۴-گوسفندان چند منظوره که شامل گوسفندان برای تولید پوست، کود و همچنین شیر و پنیر می باشند.